Brez mesa, rib in jajc

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

26. okt 2004 7:56

Tudi jaz sem imela v mislih tiste damice,ki so vedno na nekšni dieti v resnici pa gre vse pred njimi. Pravi vegetarianci so čisto drugačni ,drugače se obnašajo in ne razglašajo svojega načina življenja na vse strani neba. Imam sosedo ,ki ima strogo dieto -trebušna slinavka,večkrat smo skupaj na kakšni pojedini pa ni nikakršnega jamranja v stilu-to ne smem ono ne smem.Vedno najde nekaj zase,tako da nismo vsi v zraku,ko se spomnimo na njeno bolezen. LP jesen

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

26. okt 2004 9:31

V bistvu tele zahteve (brez rib, jajc, mesa in paradižnika) sploh niso tako grozne kot izgleda na prvi pogled. Še nekaj idej: - polnjene bučke/jajčevci/paprike; nadev z gobicami/rižem in zelenjavo/sojinimi kosmiči/skuto Pazi na jajca pri nadevu! - testenine brez jajc (se dobijo skoraj v vsaki trgovini) s sirovo/špinačno/gobovo/zelenjavno (pazi paradižnik!) omako - zelenjavna rižota (ki ne vsebuje paradižnika)/ rižota z beluši/gobova rižota - popečena polenta z jurčki/gorgonzolo - tortilje z zelenjavnim nadevom in sirom - kaka kitajska "coprnija" iz voka z zelenjavo, lahko tudi tofujem + riž - nadevan krompir (z gobicami/zelenjavo/skuto) - zelenjava na žaru + pečen krompir - pa seveda različne solate tudi pridejo v poštev še kaj bi se našlo, pa se zdajle ne spomnim.... pa dober tek, maja

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

26. okt 2004 10:09

Keyj, kako pa pripraviš bučkin carpaccio? Hvala za ideje! Pa prav zanimiva debata se je vnela okoli tega vprašanja! Sploh nisem vedela, da vas ima toliko takšne težave. Ciao! Darja

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

26. okt 2004 10:23

No ja no, pri nas nimamo nikakršnih težav ampak teh stvari enostavno ne maramo. lp Vesna Vesna Milek Recko

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

26. okt 2004 14:20

tudi mene je presenetilo pravzaprav veliko število članov kulinarike (ali njihovih znancev-sorodnikov), ki imajo zdravstveno pogojene prehranske omejitve. Jaz poznam samo eno staro gospo z blago sladkorno in očeta, ki naj bi omejeval svinjino. Ostalo so izbirčneži (in to je gotovo tudi "punca od prijatelja od d.", zato ta debata!). ta ne je česna, oni čebule, tretji ne olivnega olja, četrta ne testenin,pa ena ne vina, pa ne začinjeno, pa ne nobene zeljenjave, uf, najboljši pa je en par, ki razen tistih 10 klasičnih jedi, ki so jim jih kuhale mame in stare mame ne bo probal nič novega. To je zelo hudo, ko greš s takimi na smučanje ali podobne počitnice, kjer vsak dan en kuha. Če gledaš, kaj jeva midva doma, bi rekel, da sva izbirčna. Pa vseeno pojeva vse, kar naredijo ostali (pa četudi samo pogrejejo golaž iz zmrzovalnika). rečem hvala in jem, če je res zanič, pojem pač samo malo. On mi pa drugi dan gleda pod prste in soli pamet, kaj se daje v solato in kaj ne. Veš kaj... Sicer pa - če pride kdo k meni domov pojest, pride k MENI. Pri meni doma je tako in tako opremljeno, imam tak in tak red in jemo to in to. Nobenega divjega razmišljanja, ali jim bo všeč, ugajalo, kaj bi lahko in kaj ne... In še nobene pritožbe ni bilo. Tisti, ki ima zelo drugačen okus je pač z mano nekompatibilen, kaj če sploh delat pri meni? Reca, saj verjetno ne zahtevaš, da ti gostitelji kuhajo po tvojem okusu in prepričanjih? Jaz ne. saj ne bi znali... Če bi pa bili bolezenski problemi, bi se mi pač zdelo normalno, da poskrbim zase. Aja- saj imam! Moj želodec zelo moti nasekljan česen. Zato na piknike ipd. zadeve vedno s sabo nesem stiskač za česen in se javim, da ga jaz olupim in strem, da nimam problemov.

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

26. okt 2004 14:31

Mislim, da je punca vseeno samo vegetarijanka in ... to je to. Ne gre za zbirčnost, ampak za prepričanje oziroma življenjski stil. Upam... Razen, ko govorimo o paradižniku. Drugače pa jaz nimam nič proti temu, dokler se tisti, ki se odločijo za tak način prehranjevanja dobro seznanijo o zdravi prehrani in o tem, kako se da npr. beljakovine še drugače vnesti v prehrano (stročnice pa to). Sicer pa je to že spet druga debata... Lepo se imejte!

matisa  

član od: 22.9.2004

sporočila: 92

26. okt 2004 14:56

Oh, super da ste odprli to temo. Tudi jaz si že nekaj časa razbijam glavo kako naj speljem prehranjevalni del večerje pri meni doma, da bo zadoščeno tudi prijateljici, ki ne je: nobene zelenjave in rdečega mesa, pikantnih sirov, je pa sladkarije, mlečne stvari in sadje. No, saj zadeva res ni ne vem kako huda, priznam, vendar pa je bilo pri nas vedno tako, da je bilo na mizi tudi kaj zelenjave. No, ne vem, vsa jaz sem bila tako navajena. Kaj mi predlagate za večerjo? Lep pozdrav vsem skupaj.

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

26. okt 2004 15:22

Mislim, da je pri tem tudi malo egoizma. Samo povedati, da tega, tega pa tega ne ješ je kar malo grdo. Naj dekle pošteno reče, da bi, če je možno lahko skuhali grahovo rižoto. Mislim, da bi ji vsak gostitelj ustregel in bil vesel,da je dobil namig s čim bi joi zelo razveselill. Vsaj dokler se ne poznate zadosti dobro, da poznaš želje in okus povabljenke. Trdno sem prepričana, da Vesna,če bi prišla k meni na obisk, ne bi pričakovala takih umetnin, kot jih pač sama obvlada v domači kuhinji. Kako solato in še kaj bi pa že stenstala skupaj. Sploh pa je najvažneje druženje in prijeten klepet ne pa prenažiranje pa naj bo to pujs ali zelenjava. Lumpica

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

26. okt 2004 15:27

Kaj pa ribe? Lahko narediš na primer ribo v soli (če je priložnost bolj slavnostna), zraven pa eno hladno smetanovo omako s česnom, drobnjakom in drugimi zelišči ter limono in solato (za vas) ter svež kruh ali pa popečen krompirček. Ali pa kakšen lososov kotlet, za vas pač zelenjavo in krompir, za njo pa samo krompir. Fino je tudi, če spečeš piščanca, zraven grahova omaka in riž... Pa saj izbire je dosti, samo si pa res ne predstavljam, da ne bi jedla zelenjave...kakšen dolgčas! Za sladico pa ne bi smel biti problem. Če naredim panna cotto z vročimi malinami so vedno vsi navdušeni!

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

26. okt 2004 15:28

Eni ljudje pač komplicirajo, drugi ne. Lani sem imela mlad par na večerji, ki je jedel samo tistih 10 stvari, ki so jih kuhale mame, nič novega, nič začimb, novih okusov, kombinacij... Do tega smo prišli, ko sem vljudno vprašala, kaj jesta, oz.če česa izrecno ne marata? Potem se je seznam stvari, ki jih ne uživata večal in večal, tako smo razglabljali cel teden. Prav morila in težila sta s tem vsak dan po telefonu ali po mejlu, da ja ne bom skuhala kaj takšnega, kar njima ne bo všeč. Pa sem se potrudila, da bi jima le ugajalo, čeprav sem od vsega postala zelo nervozna. No, za vsako stvar na mizi sta imela pripombo, jaz pa sem se odločila, da k meni ne prideta več na kakršenkoli obrok! Sem ju bila sita! Od takrat se pri meni je tako, kot kuham jaz, brez da bi kdorkoli meni solil pamet... Se pa z veseljem prilagodim komu z zdravstvenimi težavami, ali pa če gre za malenkostno kaprico. Se pa tadva od takrat dalje na vsake toliko časa sama ponudita, da prideta k meni jest, zakaj le, če tako ali tako ni bilo v redu? Če pa kdo gosti mene, pač jem in če mi med vsem ponujenim kaj ni všeč, vljudno prosim, da me izpustijo. Mislim, da ni nobenega problema. Samo to, da ti pa nekdo ukazuje in te terorizira, kako mu kaj skuhaj, pa je višek! lp, lidka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti